Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Mielęcin z nieba i ziemi

Mielęcin z ziemi i nieba

Nasz piękny Mielęcin powoli wyludnia się...

Już kilka lat temu zauważyłem, że Mielęcin boryka się z problemem wyludniania. Zwyczajni mieszkańcy naszej wsi emigrują do sąsiednich i dalszych miejscowości, ci światlejsi - do obcych krajów za naszą zachodnią granicą, nie widząc żadnych perspektyw tutaj.

W zdecydowanej większości wypadków jest to emigracja ekonomiczna - zarobkowa. Co oznacza, że ludzie wyjeżdżający przedkładają posiadanie kasy nad inne walory...

Rozumiem wyjazd na zachód Europy w sytuacji, gdy jesteśmy prześladowani politycznie, ze względu na wyznanie czy ze względu na wrogość ogółu względem jednostki... Ale czy taka właśnie emigracja ma miejsce w Mielęcinie? Odpowiadam zdecydowanie - nie! Nasi współziomkowie wyjeżdżają po to, by zarobić kasę i... i właśnie co? Pokazać, że jesteśmy konsumpcjonistycznym społeczeństwem pozbawionym przywiązania do naszych miejsc, historii i tradycji? Że lepiej zeżreć w Londynie hamburgera, niż w Polsce bigos?

Dla wszystkich emigrantów i lokalnych patriotów postanowiłem dziś opublikować dwa filmy, które pokazują jak piękny jest Mielęcin widziany nie tylko z ziemi, ale i z powietrza.

Wy, którzy porzuciliście naszą ponad 700-letnią wioskę, gdzie takie niebo zobaczycie? W dojczlandzie? Holandii, Francji, Brytanii? Nie ma takiej opcji... Tylko tu, w Mielęcinie.

Wy, którzy porzuciliście naszą ponad 700-letnią wioskę, gdzie takie ziemie i zabudowania zobaczycie?

Osobiście uważam, że lepiej klepać biedę w Mielęcinie i szukać tutaj możliwości rozwoju/zarobku, niż świecić sienkiewiczowską "murzyńskością" na zmywaku w Londynie, czy przeprowadzać się do męża/żony klepiących taką samą biedę, ale w sąsiedniej miejscowości...

Ogólnie uważam, że lepiej dumnie klepać biedę w Polsce, niż być śmieciem w bogatych krajach typu Niemcy, Holandia, UK, Francja...

 


Admin